2. února 2025 Filatelie

Historie filatelie v České republice

Historie filatelie v České republice

Filatelie, neboli sbírání poštovních známek a dalších poštovních cenin, má v českých zemích dlouhou a bohatou tradici. Od prvních poštovních známek používaných na našem území až po současné vydání České pošty, filatelie zůstává jedním z nejoblíbenějších sběratelských oborů v naší zemi. Podívejme se společně na fascinující cestu filatelie v české historii.

Počátky poštovních známek na českém území

Historie poštovních známek v českých zemích začíná v období Rakouského císařství. První poštovní známky, které se používaly na našem území, byly vydány 1. června 1850. Šlo o známky Rakouského císařství, jelikož české země byly tehdy součástí této monarchie. Tyto první známky zobrazovaly rakouský císařský znak a neměly perforaci (zoubkování), které známe dnes – musely se odstřihávat nůžkami.

Filatelie jako koníček se začala rozvíjet již v 60. letech 19. století. První filatelisté sbírali známky nejen z rakouské monarchie, ale i ze zahraničí. V roce 1887 byl v Praze založen první filatelistický klub, který se jmenoval "Klub českých filatelistů v Praze".

První republika a zlatý věk české filatelie

Po vzniku Československa v roce 1918 nastal zlatý věk české filatelie. První československá známka byla vydána již 18. prosince 1918 a zobrazovala motiv Pražského hradu podle návrhu Alfonse Muchy. Tento slavný secesní umělec vytvořil také design pro první řádnou sérii československých známek, která je mezi sběrateli známá jako "Hradčany".

Ve 20. a 30. letech 20. století se československé známky staly ceněnými po celém světě díky své vysoké umělecké a technické kvalitě. Na tvorbě známek se podíleli přední čeští umělci té doby, jako byli Max Švabinský, Alfons Mucha či Karel Seizinger. Československo bylo také jednou z prvních zemí, která vydávala výroční a pamětní známky k významným historickým událostem.

V období první republiky vznikaly po celé zemi filatelistické kluby a spolky. V roce 1922 byla založena Svaz československých filatelistických spolků, která byla předchůdcem dnešního Svazu českých filatelistů.

Období 1939-1945

V období Protektorátu Čechy a Morava (1939-1945) a Slovenského státu byly vydávány známky, které odrážely tehdejší politickou situaci. Tyto známky často obsahovaly nacistickou symboliku a propagandu, ale i přesto jsou dnes vyhledávanými sběratelskými kusy, které dokumentují toto temné období našich dějin.

Poválečné období a socialistická éra

Po skončení druhé světové války a obnovení Československa se filatelie opět rychle rozvíjela. V roce 1945 byly vydány známky s portrétem prezidenta Edvarda Beneše, které symbolizovaly obnovu republiky.

Období socialismu (1948-1989) přineslo mnoho změn i do světa filatelie. Známky z této doby často odrážely socialistickou propagandu a glorifikovaly komunistický režim, průmysl, vesmírné úspěchy a významná výročí. Přesto byly mnohé z nich vysoce kvalitní z uměleckého i tiskařského hlediska. Československé známky získávaly ocenění na mezinárodních filatelistických výstavách.

V tomto období byl také založen Svaz československých filatelistů (1965), který sdružoval všechny filatelistické kluby v zemi a vydával odborné časopisy. Filatelie byla velmi populárním koníčkem a sbírání známek se věnovaly statisíce lidí.

Česká filatelie po roce 1993

Po rozdělení Československa 1. ledna 1993 začaly Česká republika a Slovenská republika vydávat vlastní známky. První česká známka zobrazovala malý státní znak České republiky a byla vydána právě 1. ledna 1993.

Česká pošta pokračuje v tradici kvalitních poštovních známek s rozmanitými tématy, která zahrnují významné osobnosti, historické události, přírodu, umění a další oblasti. Každý rok vychází několik desítek nových známek, které jsou často vytvářeny předními českými grafiky a umělci.

V současné době se filatelii v České republice věnují tisíce sběratelů sdružených v klubech po celé zemi. Svaz českých filatelistů nadále podporuje tento koníček prostřednictvím organizace výstav, publikací a dalších aktivit.

Významné české známky a filatelistické rarity

V historii české filatelie existuje několik známek, které jsou zvláště ceněny sběrateli pro svou vzácnost nebo historický význam:

  • Hradčany - První řádná série československých známek navržená Alfonsem Muchou v roce 1918. Existují v mnoha variantách, barvách a nominálních hodnotách.
  • 4 Kčs Modrý Masaryk - Tato známka z roku 1920 zobrazující prezidenta T. G. Masaryka v modré barvě je jednou z nejcennějších československých známek.
  • Převrácený přetisk "SO 1920" - Známka s chybně převráceným přetiskem "SO 1920" (Silesia Oriental) je extrémně vzácná a vysoce ceněná.
  • POFIS č. 1 - Pražský hrad - První známka samostatné České republiky je symbolickým a historicky významným kouskem.

Filatelie dnes - tradice a výzvy

Ačkoli v dnešní digitální době může filatelie čelit výzvám v podobě klesajícího zájmu mezi mladší generací, stále existuje silná komunita sběratelů, kteří oceňují historickou, kulturní a uměleckou hodnotu poštovních známek.

Současné trendy ve filatelii zahrnují:

  • Zaměření na tematické sbírky (např. příroda, sport, umění)
  • Rostoucí zájem o moderní známky s atraktivním designem
  • Sběratelství známek jako investice
  • Digitalizace sbírek a sdílení na online platformách

Česká pošta podporuje filatelii vydáváním rozmanitých a kvalitních známek, které reflektují kulturní dědictví a současné události. Tyto známky neztrácejí na své přitažlivosti ani v éře elektronické komunikace.

Závěr

Historie filatelie v českých zemích je fascinujícím odrazem naší národní historie, kulturního bohatství a uměleckého vývoje. Od prvních známek Rakouského císařství přes známky první republiky, období socialismu až po současné vydání České pošty můžeme sledovat příběh našeho národa zachycený v miniaturních uměleckých dílech.

Filatelie zůstává nejen koníčkem, ale i důležitým způsobem, jak uchovávat a dokumentovat naši historii pro budoucí generace. Každá známka vypráví příběh a společně tvoří unikátní mozaiku naší národní identity.

Pokud máte zájem o filatelii nebo byste chtěli začít sbírat poštovní známky, náš klub Intassaku vám může pomoci. Pořádáme pravidelná setkání, výměnné burzy a přednášky zaměřené na různé sběratelské oblasti včetně filatelie.